سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای خاورمیانه

 

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای خاورمیانه 

 

ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه:

1) قطر

 سرانه تولید ناخالص داخلی آن بیش از 129.700 دلار تخمین زده شده که بالاترین میزان نه تنها در خاورمیانه بلکه در جهان است.

 

2) کویت

 سرانه تولید ناخالص داخلی آن 71.300 دلار است.  کویت دهمین کشور ثروتمند جهان و دومین کشور خاورمیانه است. واحد پول رسمی کویت با ارزش‌ترین پول جهان است.

 

3) امارات متحد عربی (UAE)

 سرانه تولید ناخالص داخلی آن 67.700 دلار است.  این کشور 9.3 میلیون نفر جمعیت دارد که براساس تخمین، 7.8 میلیون نفر آن مهاجران هستند.

 

_فقیرترین کشورهای خاورمیانه:

 

1) سوریه

جمعیت این کشور 17 میلیون نفر است.جنگ در سوریه به کلی اقتصاد را در این کشور بهم ریخت

 

2) یمن

یمن  جمعیتی بالغ بر 28 میلیون نفر را در خود جای داده.سرانه تولید ناخالص داخلی 2.500 دلاراست

 

 

 ایران در این لیست در جایگاه دهم قرار دارد. 

 کشورهای ثروتمند جمعیت زیادی ندارند در نتیجه سهم هر شخص از این درآمد بیشتر بوده و سطح زندگی نیز بالاتر خواهد بود. 

در حال حاضر جمعیت ایران نیز بسیار بالا است و یکی از دلایل فقر در ایران محسوب میشود

مترجم:مهتا مجدی


اساس ساخت زغال های فشرده

زغال های فشرده

در چند سال گذشته،مشاغلی که مرتبط به سفره خانه و قلیان هستند روش استفاده از آنرا بطور کی تغییر داده اند.

دراین پست راجع به کیفیت زغال فشرده که مبحث مهمی است مقاله ای در نظر گرفته ایم که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

همانطور که میدانید زغال فشرده قلیان نقش مهمی در کیفیت استفاده از قلیان را دارد..

زغال فشرده یا زغال قالبی، رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد زغال چوب ساخته می‌شود.

برای ساختن این ماده، دو روش وجود دارد یکی با استفاده از خرده زغال چوب که آن را آسیاب کرده و گرد به دست آمده را با گونه‌ای چسب که معمولا چسب طبیعی است به همراه برخی افزودنی‌های دیگر درهم می‌آمی‌زند، سپس مخلوط به دست آمده را تحت فشار و گرما قرار داده و به شکل‌های گوناگون (معمولاً چهارگوش یا استوانه‌ای یا تخم مرغی) قالب‌گیری می‌کنند. در روش دوم فقط از الیاف طبیعی مخصوصا خاک‌اره استفاده شده و خاک‌اره نباید حاصل از چوب‌های صنعتی مانند نئوپان باشد و آن‌ها را توسط آسیاب خرد کرده و سپس خشک کرده و توسط دستگاه‌های فشار بالا به هم پرس کرده و بعد از این مرحله برای عملیات کربونیزاسیون آن‌ها را وارد کوره کرده که بسته به نوع کوره (صنعتی و سنتی) و جنس الیاف بکار برده شده (خاک اره؛ پوست گردو؛ و غیره) 12 تا 48 ساعت حرارت می‌دهند و سپس از کوره خارج کرده و داخل یک محفظه بسته قرار می‌دهند و بعد 48 ساعت زغال حاصل می‌شود که این نوع زغال در تمامی کشورهای صنعتی به علت آلایندگی کمتر، بدون بو، بدون دود، عمر طولانی سوختن، گرما دهی بالا و حفاظت از منابع طبیعی جایگزین سوخت‌ها حتی زغال‌سنگ شده‌است.

زغالی که برای قلیان استفاده میکنید میتواند بر دوام و ماندگاری آن تاثیر گذار باشدو همچنین میتواند بر کیفیت دود تولید شده هنگام استفاده از قلیان شما تاثیر بگذارد.

زغال فشرده دارای کوره های خاصی است ,این کوره ها بدون نیاز به انرژی (گاز یا گازوئیل، برق) کار کرده و تمامی فرایند تولید بریکت به ذغال به صورت خود سوز و بدون به اپراتور بدون هیچ گونه آلایندگی انجام می شود. در کوره های سنتی کربونیزاسیون به صورت %133 انجام می شود.

مراحل تولید 

به این صورت است که از فشرده سازی خاک اره که با گرما و حرارتی مابین 200 تا 400 درجه بریکت یا به عبارتی شمش زغال حاصل می شود، ما بقی سلسله مراتب تولید، مشابه تولید زغال با روش سنتی می باشد.

مواد دیگری که به خاک اره افزوده می شود : اعم از خاکه زغال و پوست گردو است و سرانجام فرآیند تولید، پختن زغال در کوره ها است .

زغال های فشرده از الیاف طبیعی مخصوصا خاک اره استفاده شده و خاک اره نباید حاصل از چوبهای صنعتی مانند نئوپان باشد و آن‌ها را توسط اسیاب خرد کرده و سپس خشک کرده و توسط دستگاههای فشار بالا به هم پرس کرده و بعد از این مرحله برای عملیات کربونیزاسیون آن‌ها را وارد کوره کرده که بسته به نوع کوره(صنعتی و سنتی) وجنس الیاف بکار برده شده (خاک اره؛پوست کردو؛ و غیره)12 تا 48 ساعت حرارت میدهند و سپس از کوره خارج کرده و داخل یک محفظه بسته قرار میدهند و بعد 48 ساعت زغال حاصل می‌شود

این نوع زغال در تمامی کشورهای صنعتی به علت الایندگی کمتر ، بدون بو ، بدون دود ، عمر طولانی سوختن ، گرما دهی بالا و حفاظت از منابع طبیعی جایگزین سوخت‌ها حتی زغال سنگ شده‌است.

کشور عزیمون ایران در دنیا بهترین مکان برای تولید زغال فشرده بوده :هم از لحاظ دردست بودن مواد اولیه زیاد و از طرف دیگر خاور میانه مرکز انرژی سوختی دنیا بوده که زغال تولید شده به راحتی ارزش صادراتی به کشور های عربی و اروپایی را دارد.

فاکتورها

 • زغال فشرده مرغوب تولیدی از خاک ذغال و خاک اره با کیفیت
 • برای رستوران ها و سفره خانه های سنتی و کبابی ها بکار می رود
 • این زغال جرقه ندارد
 • بدون باد خاموش نمی شود
 • هنگام سوختن خاکستر زیاد تولید نمی کند

شناختن فاکتورهای زغال فشرده مناسب بسیار مهم هستند،بنابراین بدلایل مختلف استفاده از زغال فشرده راه صحیحی برای قلیان کشیدن میتواند باشد..

یکی از این فاکتورها ماندگاری زغال میباشد:

اگر شما فردی هستید که بطور مداوم روزانه تمایل به کشیدن قلیان را دارید،مطمئنا خواهید فهمید که هنگام استفاده از قلیان،زغال شما بیش از 15 دقیقه دوام نمی آورد و این موضوع میتواند ناراحت کننده باشد..

نگهداشتن زغال بمدت طولانی تر و سریع خاموش نشدن آن یکی از دغدغه های کسانی است که از قلیان استفاده میکنند.

چرا باید مجبور باشید که هرچند دقیقه یکبار برای خاموش نشدن زغال به دفعات به زغال خود اضافه کنید؟

راه حل چیست؟

زغال فشرده حدود 4 برابر بیشتر از زغالهای دیگر مدت خاموش نشدنش به طول می انجامد و دلیل این ماندگاری این است که زغال فشرده از منابع طبیعی آلی بهره گرفته است.

در طی فرآیندی که در آن خمیر همچنان نرم است،قبل از سفت شدن زغال را برای ایجاد چگالی حجم بیشتر فشرده میکنند.

دلیل فشرده سازی چیست؟

 

هنگامی که زغال فشرده سازی میشود مدت زمان طولانی تری میتواند روشن بماند و بسوزد..

همچنین در طول استفاده از قلیان،شما خاکستر کمتری را مشاهده میکنید..بالاترین کیفیت سوختن برای زغال فشرده تقریبا 1/5ساعت است که این کیفیت خود نیز یک مقایسه عالی با زغالهایی با فرآیند سبک است.

فواید استفاده از این نوع:

زغال های فشرده با وجود این که از ضایعات چوبی برای تولید آن استفاده می‌شود اما هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد نمی‌سازد، بلکه باعث کاهش آلاینده‌های مضر موجود در هوا هم می‌شود.

زغال های فشرده از زباله‌های بیومسی، ضایعات چوبی، باقی مانده‌های گیاهی تولید می‌شود و این باعث پاک سازی طبیعت می‌شود.

قسمت اعظمی از این فرآورده تبدیل به کربن می‌شود.

 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون جرقه
 • دارای حرارت بالا
 • زمان سوخت بالا
 • خاکستر بسیار کم
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از زغال مناسب میتواند بسلامتی شما کمک کند.اگر هنوز تازه وارد هستید و از زغالهایی که ب اصطلاح (سریع) گفته میشود استفاده میکنید توصیه میکنیم،که استفاده از آنها را متوقف کنید.

ممکن است بپرسید چرا؟

تنها دلیلش این است که سلامتی شما مهمتر است و محصولی که شما از آن استفاده میکنید فاقد ایمنی است و در وحله اول قلیان سالمی برای استفاده نخواهید داشت، بنابراین چرا میخواهید از این سرگرمی یک عامل زیان آور برای خود بسازید‌‌؟!

اگر متوجه شده اید که زغالهای قلیان چقدر سریع آماده میشوند،پس باید از خود دلیلش را پرسیده باشید..!

زغالهای سبک از بسیاری مواد افزودنی و مواد نا ایمن تولید میشوند تا بتوانند بسرعت روشن شوند،برای مثال: سریع روشن شدن زغال مانند آتش زدن بنزین میباشد که هردو یک مفهوم را میرسانند،همانطور که میدانید بنزین قابل اشتعال است،بنزین دودهای مضر و مونواکسید کربن را آزاد میکند و در زغالهای سبک هم فرآیند به همین شکل میباشد..

زغال های فشرده فقط یک محصول مفید برای سلامتی است،چرا که حاوی مواد افزودنی نمیباشد و فقط از ماده آلی موجود در پوسته نارگیل فشرده تولید میشود.

مطمئنن زمان روشن شدن زغال سبک طولانی تر است..

نقش چسب

چسب زغال به منظور فشرده سازی و بالابردن تراکم انواع زغال در اکسترودر های تولید زغال فشرده ، بالا بردن وزن مخصوص زغال ، بالا بردن کیفیت زغال بدون مواد شیمیایی و مواد آروماتیک سمی مورد استفاده قرار می گیرد . مواد آروماتیک و شیمیایی که در زغال فشرده وجود دارند بسیار سمی و خطرناک می باشند.استفاده از این چسب در تولید زغال تاثیر بسزایی دارد . و معمولا از چغندر آرد و نشاسته صنعتی تولید می شود .

زغال فشرده

انواع چسب زغال:

 •    چسب مخصوص با خاکه زغال
 •    چسب مخصوص زغال با خاک اره
 •    چسب مخصوص پودری زغال سنگ
 •    چسب مخصوص فشرده کردن کربن
 •    چسب مخصوص قالب بندی
 •    چسب های غیر شیمیایی
 •    چسب مخصوص انواع بریکت ها

زغالی با کیفیت:

 

اگر هنوز از زغالهای (سریع) استفاده میکنید احتمالا هنگام استنشاق دود از قلیانتان آن طعم سمی وحشتناک را هم تجربه کرده اید.

شما احتمالا بیشتر از آنکه طعم واقعی را چشیده باشید،طعم نامطلوب قلیان را تجربه کرده اید.

مواد افزودنی زیادی است که نه تنها در آسیب رساندن به سلامتی شما نقش دارند بلکه در عین حال با آزاد کردن این ذرات بر کیفیت قلیان شما نیز تاثیر گذار هستند..

توجه داشته باشید که زغال سبک (سریع) در دمای بالاتر از زغال های فشرده میسوزد و در طی چند دقیقه به لایه های سوخته در قلیان تبدیل میشود و شما ناخواسته از این لایه های سوخته در قلیان استفاده میکنید، از طرف دیگر زغال فشرده در دمای پایین میسوزد و فقط کافیست،تعداد دفعات استفاده شده از قلیان خود را در یک درجه حرارت مناسب حفظ کنید.


خدا همیشه چیزهایی که میخواستم را وقتی که از او میخواستهام، به من

خدا همیشه چیزهایی که می‌خواستم را وقتی که از او می‌خواسته‌ام، به من نداده

 آن‌ها را دقیقا زمانی داده که ناامید بودم از خواستنشان، زمانی که دیگر فکرشان را هم نمی‌کردم.

 

به عقیده‌ی من، خداوند، سورپرایز کننده‌ترین است، باحال‌ترین و بامرام‌ترین... دقیقا وقتی که هیچ‌کس به یادت نیست و حتی خودت هم به یاد خودت نیستی، همان وقت‌های ناجوری که ناامیدی از بهبود؛ جوری یادت می‌کند که کیف کنی و از شدت ناباوری و خوشحالی، اشک شوق بریزی.

 

تو فکر کن وقت‌هایی که بی‌نیاز و خوشحالی، پیش خودش می‌گوید؛ الان ولش کن، دور و برش شلوغ است و حالش خوب، بگذار به حال خودش خوش باشد، سورپرایزهایش را توی جیبش می‌ریزد برای روزهای مبادا

 

 همان وقت‌های لعنتی که دلت از عالم و آدم گرفته و هیچ دلخوشی و رفیقی نداری، همان زمان است که لبخندزنان از راه می‌رسد، انگار وقتش رسیده اشک‌هایت را لبخند کند، انگار تمام خدا بودنش را برای همان زمان‌ها دوست دارد.

 

 می‌آید آرام کنار دلواپسی‌ات می‌نشیند، نوازشت می‌کند و قربان‌صدقه‌ی اشک‌ها و بی‌پناهی‌ات می‌رود و در گوشت نجوا می‌کند که«من کنار توام، نگران هیچ چیز نباش» هرچند تو نمی‌فهمی. 

 

بعد بسته به میزان حال بدی که داری دست می‌کند توی جیبش و سورپرایزهای درست و حسابی روی سر و کولت می‌ریزد تا غافلگیر شوی، بخندی و حالت خوب شود، بعد هم لبخندزنان از تو دور می‌شود چون تو را قوی می‌بیند و این برای او دلپذیرترین تصویر آفرینش است.

 

این معجزه‌های خداست که درست مثل نوری در نهایت تاریکیِ زندگی می‌تابد و آدم را به ادامه‌ی زندگی، امیدوار می‌کند. درست است که خدا همیشه هست، ولی گاهی "بیشتر" هست، صمیمی‌تر، پناه دهنده‌تر، نزدیک‌تر...

 

خدایا! ما را ببین! 

پیش از این، دلخوش به رسیدن روزهای خوب بودیم، روزهای خیلی خوب! ولی حالا به رسیدن روزهایی که بد نباشند هم قانعیم، روزهایی که ثابت بمانند و بدتر از اینی که هست نشوند.

 

نمی‌شود حالا که ناامیدیم، منطقی شده‌ایم و حتی انتظار معجزه هم نداریم از راه برسی، دستی به سر و گوش بی‌قراری‌مان بکشی، کنار گوشمان بگویی؛ «نگران هیچ چیز نباشید، من هستم» 

 

آنوقت دست بکنی توی جیب معجزه‌هایی که کنار گذاشته‌ای و جوری که فکرش را هم نمی‌کنیم، با خوب‌ترین اتفاق‌ها غافلگیرمان کنی؟!

 

دلمان تنگ شده برای یک خیال آسوده، یک اتفاق خوب.

می‌شود؟!